Site
Sponsor

HS Track & Field: Area 13/14-6A Track & Field Meet 2022

By: Julio Varguez
| Published 04/26/2022

13-6A / 14-6A Area Track Meet 2022
Linkedin

THE WOODLANDS, TX – The 13-6A and the 14-6A 2022 Area Track and Field Meet was held at Grand Oaks High School on Thursday April 24th. Schools from around the area competed for a chance to move on to the Regional Finals in Waco.

With humid cloud cover, the field games were underway. Unlike the other meets, this area meet went relatively quickly due to only having 8 competitors each event. As the girls threw the discus, the boys threw the 12-pound shot. While those events went on, High Jump, Long Jump, Triple Jump and Pole Vault were happening.

From these events, only the top 4 will go on to the Regional Finals in Waco.

Check out the Field Photo Gallery, Here.

Women High Jump
1. Auguste, Jaela
Grand Oaks | Seed: 5-08.00 | Finals: 5-08.00

2. Covington, Jaiya
Eisenhower | Seed: 5-04.00 | Finals: 5-06.00

3. Coleman, Samara
Grand Oaks | Seed: 5-06.00 | Finals: J5-06.00

4. Frost, Elle
Grand Oaks | Seed: 5-04.00 | Finals: 5-04.00

Men High Jump
1. Stoudemire, Turey
The Woodlands | Seed: 6-04.00 | Finals: 6-08.00

2. Houston, Lamon
Aldine Davis | Seed: 6-00.00 | Finals: 6-06.00

3. Perez-Major, Isaiah
College Park | Seed: 6-02.00 | Finals: 6-02.00

4. Hill, Undreus
DeKaney | Seed: 6-00.00 | Finals: J6-02.00



Women Pole Vault
1. Kowalski, Sophia
Grand Oaks | Seed: 12-00.00 | Finals: 12-06.00

2. Bruno, Seraiah
Grand Oaks | Seed: 12-00.00 | Finals: 11-06.00

3. Andrews, Katelyn
College Park | Seed: 12-00.00 | Finals: J11-06.00

4. Feilding, Ashlyn
Grand Oaks | Seed: 10-06.00 | Finals: 10-06.00

Men Pole Vault
1. Zimmerman, Silas
Grand Oaks | Seed: 15-06.00 | Finals: 15-00.00

2. Marlow, Joey
The Woodlands | Seed: 14-06.00 | Finals: J15-00.00

3. Perriton, Alakai
The Woodlands | Seed: 13-00.00 | Finals: 14-00.00

4. Kollatschny, Ashton
Grand Oaks | Seed: 13-00.00 | Finals: 13-06.00



Women Long Jump
1. Burns, Riyah
Spring | Seed: 18-03.75 | Finals: 18-07.00

2. Odelowo, Ara
College Park | Seed: 18-04.75 | Finals: 18-04.00

3. Sneed, Alisa
Conroe | Seed: 17-04.00 | Finals: 17-10.00

4. Davis, Seraiah
Willis | Seed: 17-11.25 | Finals: 17-09.25

Men Long Jump
1. Niblett, Ryan
Eisenhower | Seed: 23-01.00 | Finals: 22-08.00

2. Friend, Dorian
Spring | Seed: 22-04.00 | Finals: 22-07.50

3. Dement, Colton
Grand Oaks | Seed: 21-07.25 | Finals: 21-09.75

4. Reece, Braylon
Conroe | Seed: 20-09.75 | Finals: 21-08.75



Women Triple Jump
1. Webster, Anaya
The Woodlands | Seed: 36-10.50 | Finals: 37-03.00

2. Brown, Jaylah
Aldine Davis | Seed: 36-10.50 | Finals: 35-10.00

3. Suarez, Jada
Grand Oaks | Seed: 35-04.00 | Finals: 35-09.50

4. Good, Taylor
College Park | Seed: 36-06.00 | Finals: 35-05.50

Men Triple Jump
1. Ibizugbe, Ellis
College Park | Seed: 46-07.50 | Finals: 44-09.00

2. Nwugana, Brian
The Woodlands | Seed: 46-05.00 | Finals: 44-00.50

3. Lopez, Joshua
Spring | Seed: 43-01.00 | Finals: 43-08.50

4. Shield, Jaydon
Spring | Seed: 44-01.00 | Finals: 43-08.00



Women Shot Put
1. Bennett, Skylar
Nimitz | Seed: 38-05.50 | Finals: 38-03.50

2. Castille, Makenzie
Conroe | Seed: 38-03.50 | Finals: 37-04.50

3. Murray, Carrie
The Woodlands | Seed: 35-06.50 | Finals: 36-07.00

4. Lewis, Raniyah
Conroe | Seed: 34-09.25 | Finals: 35-00.75

Men Shot Put
1. Blakeslee, Mitchell
The Woodlands | Seed: 51-02.75 | Finals: 55-00.50

2. Hill, Trevon
Oak Ridge | Seed: 52-04.00 | Finals: 50-11.50

3. Payne, Reilly
The Woodlands | Seed: 49-09.25 | Finals: 50-03.75

4. Lott, Ty Conroe
Grand Oaks | Seed: 48-11.25 | Finals: 49-01.25



Women Discus Throw
1. Murray, Carrie
The Woodlands | Seed: 117-03 | Finals: 118-00.50

2. Bagdaghti, Natalie
College Park | Seed: 112-04 | Finals: 116-10

3. Lawal, Iman
Oak Ridge | Seed: 115-03 | Finals: 106-02

4. Carthen, Karma
Nimitz | Seed: 100-08 | Finals: 98-03

Men Discus Throw
1. Blakeslee, Mitchell
The Woodlands | Seed: 174-10 | Finals: 174-10

2. Payne, Reilly
The Woodlands | Seed: 164-07 | Finals: 164-06.50

3. Starks, Xavion
MacArthur | Seed: 128-05 | Finals: 160-08.50

4. Austin, Dawson
Grand Oaks | Seed: 143-11 | Finals: 143-07.50



Later in the day, all of the running athletes hit the football field in the center of the track to prepare for the running events that evening. The Woodlands, College Park, Grand Oaks and others prepared as each race went on in single heats boys proceeding the girls.

The blazing pace of the events made the racing interesting as it gave little down time to get all of the heats in before the sun went down. With the action heating up, each top 4 winner would also be moving on to the Regional Round in Waco in hopes of earning a spot in the State Finals.

Special thanks to Trey Rodriguez, James Highman and all the Grand Oaks coaches/teachers for hosting the District and Area event at their school. Also, congratulations to all of the student athletes who participated as well as moved on to the next round.

Check out the Track Photo Gallery, Here.

Women 100 Meter Dash
1. Jordyn Price
Grand Oaks | Seed: 12.01 | Finals: 11.78

2. Ara Odelowo
College Park | Seed: 12.12 | Finals: 11.92

3. Jessica Martini
College Park | Seed: 12.11 | Finals: 11.97

4. Shanyira Cole
DeKaney | Seed: 12.23 | Finals: 12.11

Men 100 Meter Dash
1. Niblett, Ryan
Eisenhower | Seed: 10.83 | Finals: 10.47

2. Arthur, Frankie
Oak Ridge | Seed: 10.88 | Finals: 10.71

3. Powdrell, Andrew
College Park | Seed: 10.90 | Finals: 10.75

4. Thomas, Jaydon
Aldine Davis | Seed: 10.98 | Finals: 10.76



Women 200 Meter Dash
1. Odelowo, Ara
College Park | Seed: 24.61 | Finals: 24.87

2. Sells, Tamarya
DeKaney | Seed: 24.81 | Finals: 25.08

3. Price, Jordyn
Grand Oaks | Seed: 25.24 | Finals: 25.78

4. Martini, Jessica
College Park | Seed: 25.55 | Finals: 25.83

Men 200 Meter Dash
1. Niblett, Ryan
Eisenhower | Seed: 21.68 | Finals: 21.79

2. Taylor, Edwin
Grand Oaks | Seed: 21.62 | Finals: 22.32

3. Washington, Andre
Aldine Davis | Seed: 22.04 | Finals: 22.35

4. Powdrell, Andrew
College Park | Seed: 21.88 | Finals: 22.54



Women 400 Meter Dash
1. Webster, Anaya
The Woodlands | Seed: 56.53 | Finals: 56.49

2. Omeye, Majesty
Conroe | Seed: 58.01 | Finals: 59.64

3. Deshotels, Kathryn
College Park | Seed: 00:00 | Finals: 1:00.41

4. Walker, Destiny
DeKaney | Seed: 1:00.37 | Finals: 1:00.90

Men 400 Meter Dash
1. Ahasan, Joshua
College Park | Seed: 48.60 | Finals: 49.35

2. Henshaw, Jay
College Park | Seed: 48.91 | Finals: 49.57

3. Hill, Undreus
DeKaney | Seed: 50.61 | Finals: 50.63

4. Doyle, Byron
Nimitz | Seed: 49.94 | Finals: 50.78



Women 800 Meter Run
1. Kurp, Gia
The Woodlands | Seed: 2:16.38 | Finals: 2:20.73

2. Kowalski, Grace
Grand Oaks | Seed: 2:17.49 | Finals: 2:20.76

3. Pfister, Vivian
The Woodlands | Seed: 2:21.84 | Finals: 2:23.21

4. Carter, Kelly
Spring | Seed: 2:33.70 | Finals: 2:23.41

Men 800 Meter Run
1. Edmond, James
The Woodlands | Seed: 1:56.65 | Finals: 1:55.04

2. Easton, Kyle
The Woodlands | Seed: 1:55.27 | Finals: 1:58.65

3. Moreno, ZeKe
Oak Ridge | Seed: 1:57.76 | Finals: 1:59.02

4. McDonald, James
Conroe | Seed: 1:57.86 | Finals: 1:59.94



Women 1600 Meter Run
1. Beijen, Natasja
The Woodlands | Seed: 5:06.26 | Finals: 5:08.69

2. Villarreal, Elena
College Park | Seed: 5:10.42 | Finals: 5:10.61

3. Laydevant, Stoya
The Woodlands | Seed: 5:11.47 | Finals: 5:16.94

4. Gracey, Penelope
The Woodland | Seed:s 5:13.53 | Finals: 5:23.35

Men 1600 Meter Run
1. Lesarri, Pablo
The Woodlands | Seed: 4:16.12 | Finals: 4:21.55

2. Eubank, Hayden
Grand Oaks | Seed: 4:17.12 | Finals: 4:22.45

3. Hornbeck, Colby
College Park | Seed: 4:19.53 | Finals: 4:24.26

4. Easton, Kyle
The Woodlands | Seed: 4:14.82 | Finals: 4:31.14



Women 3200 Meter Run
1. Gracey, Penelope
The Woodlands | Seed: 11:10.99 | Finals: 11:29.76

2. Campos, Liliana
Oak Ridge | Seed: 11:13.89 | Finals: 11:34.01

3. Beijen, Natasja
The Woodlands | Seed: 11:09.40 | Finals: 11:38.88

4. Lees, Staucie
Grand Oaks | Seed: 11:13.50 | Finals: 11:45.82

Men 3200 Meter Run
1. Ledbetter, Harris
Oak Ridge | Seed: 9:28.45 | Finals: 9:45.24

2. Grams, Nicholas
Oak Ridge | Seed: 9:26.97 | Finals: 9:51.04

3. Hornbeck, Colby
College Park | Seed: 9:25.96 | Finals: 9:53.10

4. Lesarri, Pablo
The Woodlands | Seed: 9:29.43 | Finals: 9:59.86



Women 100 Meter Hurdles
1. Covington, Jaiya
Eisenhower | Seed: 13.85 | Finals: 13.42

2. Harden, Lillian
Grand Oaks | Seed: 14.34 | Finals: 13.96

3. Banks, Hanalee
Grand Oaks | Seed: 15.26 | Finals: 14.35

4. Burns, Riyah
Spring | Seed: 14.89 | Finals: 14.45

Men 110 Meter Hurdles
1. Witteveld, Sebastian
College Park | Seed: 14.75 | Finals: 14.41

2. Jackson, Cameron
Spring | Seed: 14.65 | Finals: 14.47

3. Trinidad, Andrew
College Park | Seed: 14.97 | Finals: 14.77

4. Foreman, Christopher
College Park | Seed: 14.96 | Finals: 14.85



Women 300 Meter Hurdles
1. Harden, Lillian
Grand Oaks | Seed: 43.04 | Finals: 45.24

2. Hinojosa, Taylor
Grand Oaks | Seed: 45.29 | Finals: 45.83

3. Hobbs, Kaderris
Conroe | Seed: 45.06 | Finals: 46.36

4. Morales, Leila
College Park | Seed: 45.14 | Finals: 46.90

Men 300 Meter Hurdles
1. Jackson, Cameron
Spring | Seed: 38.28 | Finals: 38.18

2. Ceballos, Eugenio
The Woodlands | Seed: 39.36 | Finals: 39.77

3. Ferguson, Jordan
Grand Oaks | Seed: 39.67 | Finals: 39.84

4. Trinidad, Andrew
College Park | Seed: 39.08 | Finals: 39.88



Men and Women Relays

Women 4x100 Meter Relay
1. Grand Oaks 'A' | Seed: 47.10 | Finals: 47.88
Davis, Charlotte | Harden, Lillian | Ellis, Jasmine | Price, Jordyn

2. Conroe 'A' | Seed: 48.41 | Finals: 48.13
Brown, Ladonna | Hobbs, Kaderris | Carter, LaAvien | Evans, Miya

3. DeKaney 'A' | Seed: 47.81 | Finals: 48.32
Walker, Destiny | Cole, Shanyira | Sells, Tamarya | Faulks, Lauren

4. The Woodlands 'A' | Seed: 48.43 | Finals: 48.41
Floyd, Kennedy | Dominguez, Madison | Tokar, Katherine | Webster, Anaya

Men 4x100 Meter Relay
1. Eisenhower 'A' | Seed: 40.79 | Finals: 40.85
Oliphant, Braylon | DeBlanc, Deion | Hutcherson, Tyler | Niblett, Ryan

2. College Park 'A' | Seed: 41.49 | Finals: 41.55
Richard, Braylin | Parker, Xzamion | Ahasan, Joshua | Powdrell, Andrew

3. Oak Ridge 'A' | Seed: 41.82 | Finals: 41.59
Jonas, Jahron | Neutton-Holmes, Jordan | Green, Dexter | Arthur, Frankie

4. Grand Oaks 'A' | Seed: 42.04 | Finals: 41.98
Stringer, Robert | Taylor, Edwin | Anzaldua, Gabriel | High, Brandon



Women 4x200 Meter Relay
1. DeKaney 'A' | Seed: 1:41.01 | Finals: 1:43.22
Knight, Sha'nayia | Cole, Shanyira | Sells, Tamarya | Colon, Londyn

2. Conroe 'A' | Seed: 1:43.08 | Finals: 1:43.68
Brown, Ladonna | Sneed, Alisa | Jones, Jaiveon | Hobbs, Kaderris

3. The Woodlands 'A' | Seed: 1:43.63 | Finals: 1:43.72
Villela, Emilia | Tokar, Katherine | Lewis, Jordan | Floyd, Kennedy

4. Grand Oaks 'A' | Seed: 1:42.17 | Finals: 1:44.47
Davis, Charlotte | Miller, Trinity | Young, Kirsten | Ellis, Jasmine

Men 4x200 Meter Relay
1. Westfield 'A' | Seed: 1:26.64 | Finals: 1:26.49
Calhoun, De Quarius | Hines, Chuuky | Todd, Xavian | Ledoux, Julian

2. The Woodlands 'A' | Seed: 1:26.69 | Finals: 1:26.71
King, Ethan | Honeyman, Tyler | Carlin, Brady | Ashton, Luke

3. Eisenhower 'A' | Seed: 1:28.66 | Finals: 1:28.16
Oliphant, Braylon | Giles, Malik | Hutcherson, Tyler | DeBlanc, Deion

4. Oak Ridge 'A' | Seed: 1:29.96 | Finals: 1:29.19
Ejeckam, Arinze | Harrison, Jaquale | Jackson, Jaylen | Arthur, Frankie



Women 4x400 Meter Relay
1. The Woodlands 'A' | Seed: 3:57.73 | Finals: 3:54.25
Dominguez, Madison | Webster, Anaya | Villela, Emilia | Kurp, Gia

2. Grand Oaks 'A' | Seed: 3:59.23 | Finals: 4:01.33
Allen, Margan | Hinojosa, Taylor | Banks, Hanalee | Kowalski, Grace

3. College Park 'A' | Seed: 3:58.62 | Finals: 4:03.24
Deshotels, Grace | Andrews, Katelyn | Norman, Zoe | Melancon, Kylah

4. Conroe 'A' | Seed: 4:04.36 | Finals: 4:05.10
Jones, Jaiveon | Gonzalez, Hannah | Carter, LaAvien | Omeye, Majesty

Men 4x400 Meter Relay
1. Westfield 'A' | Seed: 3:20.12 | Finals: 3:16.33
Hines, Tanook | Calhoun, De Quarius | Todd, Xavian | Hines, ReChuuk

2. College Park 'A' | Seed: 3:18.36 | Finals: 3:16.66
Henshaw, Jay | Krosnyak, Roberto | Deering, Carter | Ahasan, Joshua

3. Spring 'A' | Seed: 3:24.03 | Finals: 3:18.32
Friend, Dorian | Lopez, Joshua | Scott, Amari | Hosang, Kemari

4. Grand Oaks 'A' | Seed: 3:25.76 | Finals: 3:22.35
Taylor, Ellis | Nolasco, Benjamin | DeSpain, Gabriel | Ferguson, Jordan


All athletes listed have earned their spot in Waco for the Regional Finals and hope to grab a spot for the State Tournament.

Photos
Comments •
X
Log In to Comment